Výstava HLUBINY, skupina mamart 2023

Tématem hlubiny se zabývám od začátku své volné tvorby. Připravila jsem na výstavu obrazy jak jedny z prvních, tak i nejnovější díla. Je to taková linka, co se táhne celou mou dosavadní tvorbou. Je to obsáhlé téma. Může se jednat jak o hlubiny oceánské, ale i také o hlubiny v člověku jednotlivci. Hledáme prostory v přírodě, ve kterém se ztrácíme a jsme jen tečkou máku. Naproti tomu v sobě jsme velcí jako Bohové. Je to celoživotní pouť poznání a sebepoznávání. Nelze obsáhnout žádnou hlubinu, a to jak ve smyslu prostoru, tak ve smyslu sebe. Je to tajemství, a proto nás to tak láká. Je to neuchopitelný pojem a také nepolapitelný rozsah.

Na některých obrazech uvidíte výjevy prostoru – krajiny. Jedná se často o sever Evropy. Tam je cítit magie a prostor se tam zdá větší. Není tam velká rozmanitost druhů ani velké množství obyvatel. Je to právě sever, který vám dá zakusit onen velký prostor kolem vás, kde můžete být i celé dny sami – v pustině. Jsou tam sopky, horké prameny i jezera, na kterých plavou ledové kry. My vidíme jen jejich špičku. Obraz Ledovec znázorňuje tu skrytou větší část – hlubinu pod povrchem.

Obraz Eternity znázorňuje hlubinu zániku a věčnosti. Je to zamyšlení nad zánikem života. Co po nás zůstane? Je to ten „éter“ co po nás zavane. Severskou mytologii a historii studuji již nějakou dobu. Seveřani, chcete-li Vikingové, byli posedlí svou pověstí. Jejich životním cílem bylo právě to éterické, co po nich zůstane. Byla to jejich pověst a životní příběh. Takto se to alespoň zdá z jejich ság. Z těch vyplývá, že měli zájem ukázat se jako skvělí bojovníci a celkově v co nejlepším světle. Chtěli zemřít jako hrdinové. Nebylo myslitelné, že by něco slíbili a nesplnili. Šlo o jejich pověst. To je to, o čem se ještě dlouho po staletí dozvídáme ze zápisu jejich pověstí a ság. Umělci jsou také takoví bojovníci. Snažíme se o zanechání stopy a příběhů. Jeden z námětů jsem věnovala symbolu cesty bojovníka. Je sice přiřazován k severským národům, ale myslím, že si touto cestou prošli a stále ještě procházejí všechny národy. Z toho důvodu jsem symbol Bojovníka zařadila k našemu tématu. Hlubiny historie jsou stále spojené s dnešní dobou.

Hlubiny jsou široké téma. Vzala jsem od každé oblasti několik ukázek – snad se vám bude naše výstava k tomuto tématu líbit. Neváhejte a volejte, pište. Těšíme se na vaši odezvu.

zetmARTina

O skupině mamART na www.mamart.cz